BLAK OUT
Big Name, No Blankets
Ilbijerri Theatre Company
Daniel Browning in conversation with Larissa Behrendt
Artspace
GURR ERA OP
Force Majeure and Ilbijerri Theatre Company
Healing Scars by Warren Mason
Moogalin Performing Arts and Belvoir St Theatre
Kee'ahn
Living Sculptures: How the Birds got their Colours
Arc Circus Co.
Tiddas
La Boite Theatre and Belvoir St Theatre
Vigil: The Future
MUSIC
ACO Up Close: Inspired by Bach
Australian Chamber Orchestra
Alma Zygier: Premarital Sextet
Amaro Freitas
Andrew Buchenya: Bach in Colour
Anoushka Shankar
Arka Kinari
Filastine and Nova
Astral People & Kerfew: Nabihah Iqbal (Live)
Astral People: Silent Jay & Setwun present Nu Dialects
Australian Brandenburg Orchestra: Bach & the Artists
Bach Akademie Australia: JS Bach – A Life in Music
Benjamin Skepper: Praeludium y Fuga
6 x Brett Whiteley Studio Sessions: Anoushka Shankar, Harold López-Nussa, Jo Davie, Judith Hill, Rizo, Tim Freedman
Closing Night Party feat. Mo Laudi
Conic Rose
Control: Euphoria
David Keenan
Deborah Conway and Willy Zygier: Songs from the Book of Life
Edge of Reality: Elvis Presley Songbook
Eliza Hull feat. roya the destroya
Ensemble Apex: Come Sweet Death
Finely Tuned: Tornado Wallace & Fantastic Man
Harold López-Nussa
Il Tabarro
Victorian Opera
Josh Meader Trio
Judith Hill
Julie Byrne
Korkmaz Can Saǧlam
Lilja
Night Songs at Coney Island
Sydney Philharmonia Choirs
Peter Cat Recording Co.
Singular Voices: Lisa O'Neill
City Recital Hall
Soliloquy
Genevieve Lacey and Gideo Obarzanek
SUO
Switched on: Courtney Barnett's End of the Day
City Recital Hall
Sydney Symphony Under the Stars: Pictures in the Sky
Wavyland: Ezekiel
CABARET
An Evening Without Kate Bush
It's a Sin: Songs of Love and Shame
Michael Griffiths
Michelle Brasier: Average Bear
Century Artists
Prinnie Stevens: Lady Sings the Blues Volume II
Rizo: Prizmatism
Send for Nellie
Send For Productions and The Art House Wyong
Smashed: The Nightcap
Hey Dowling
DANCE
Encantado
SKID by Damien Jalet & SAABA by Sharon Eyal
GöteborgsOperans Danskompani
Hope Hunt and the Ascension into Lazarus / Wolverine
Oona Doherty / Dance Makers Collective
Mutiara
Marrugeku
3 x Sculptured Riddims: Can you Afro, Disco House, Street Fusion
Azzam Mohamed
Wayfinder
Dancenorth
THEATRE
Are we not drawn onward to new erA
Ontroerend Goed
Masterclass
Brokentalkers and Adrienne Truscot
Ode to Joy: How Gordon got to go to the nasty pig party
Stories Untold Productions and James Ley
Overflow
Darlinghurst Theatre Company
Saplings
Australian Theatre for Young People and Youth Action
Things Hidden Since the Foundation of the World
The Javaad Alipoor Company and National Theatre of Paramatta
MUSIC THEATRE
BANANALAND
Brisbane Festival and Queensland Performing Arts Centre
COMEDY
Multicultural Comedy Gala
A-List Entertainment
CIRCUS AND PHYSICAL THEATRE
Orpheus & Eurydice
Opera Australia, Opera Queensland and Circa
The Chosen Haram
Turtle Key Arts
White Gold
Phare Circus
IMMERSIVE
A'amar
Bukjeh
Banyan Nights at Seymour Centre
Exhibitions After Dark
Hi-Vis
Michael Shaw
House of Fast Fashun
Fast Fashun Art Collective
Mood Ring
Garden Reflexxx
New Beginnings Festival
Australian National Maritime Museum and Settlement Service international
On View: Icons
Sue Healey
SPIN
Anna Seymour
Sunrise Yoga
Te Wheke a Muturangi: The Adversary Kayak Tours
Lisa Reihana and Sydney Kayaks
VISUAL ART
Brett Whiteley: Chapters 1959–69
Earth, Sea and Sky: Australian Contemporary Photography
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Casula Powerhouse Arts Centre
In our Time: Four decades of art from China and beyond, The Geoff Raby Collection
National Art School
Kandinsky
Solomon R. Guggenheim Foundation and Art Gallery of NSW
Katy B Plumber: Margaret and the Grey Mare
Casula Powerhouse Arts Centre
Leanne Tobin: Memories of Water (Badu)
Casula Powerhouse Arts Centre
Lost in Palm Springs
Manly Art Gallery and Museum
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or has the Night Invaded the Day?
Art Gallery of NSW
Miwatj Yolŋu – Sunrise People
Tacita Dean
Museum of Contemporary Art Australia
Talking Posters: Garage Graphix 1981–98
Blacktown Arts
Te Wheke a Muturangi: The Adversary,
Lisa Reihana
TALKS
Iconic: Lost in Palm Springs Panel Discussion
Manly Art Gallery & Museum
Lecture by Mo Laudi
Artspace
FAMILY
A Bucket of Beetles
Papermoon Puppet Theatre
Camp Culture
Dale Woodbridge Brown and Cluster Arts
Dinosaur World Live
Nicoll Entertainment and SK Entertainment
Octopus Garden
Australian National Maritime Museum and Junior Major
Hive Festival
Art Gallery of New South Wales and Blacktown Arts
Hive Festival: Trains by The Kids
The Kids
Seagulls
Snuff Puppets
Sugung-ga: The Other Side of the World
Moksung Theatre Company
The King of Taking
Kallo Collective and A Mulled Whine
The Listies: Make Some Noise
The Listies and Bondi Pavilion
WORKSHOPS
Cambodian Circus Workshop
Phare
Groove and Inner Rhythms Dance Masterclass
Marrugeku Workshop: Intercultural Dance Choreographic Processes
Marrugeku
The Body as Nature: Dance Choreography Masterclass
Dancenorth
Torres Strait Culture Sharing Workshop
AT HOME
Big Name No Blanket (2013)
Brett Whitely Studio Sessions: Tim Freedman
Cirque du Cambodia
Fast Fashun: Behind the Runway
Hamed Sadeghi in Empty Voices
Il Tabarro
Lisa Moore: Show Your Heart
Living Sculptures: How the Birds got their Colours
Vigil: The Future
What happens if our island sinks?
GURR ERA OP
Kulintjaku, Wankantjaku (Listen, Talk)